Európában egyedülállóan szervezett és talán legforgalmasabb és legkiterjedtebb hálózatú tömegközlekedésével rendelkezik London.
Turistaként mindenképpen a tömegközlekedést célszerű használni, ezek közül is elsősorban a földalattit és buszt fogod előnyben részesíteni.
Azoknak akik autóval érkeznek a városba sem ajánlható, hogy autóval próbáljanak a tágabb belvárosban közlekedni. Mert ugyan a mai GPS-es navigációs készülékekkel már egyszerűen tudsz tájékozódni, de nemcsak a nekünk szokatlan balos közlekedés nehezíti az autós közlekedést, hanem a rendszeres dugók és parkolási nehézségek, valamint belvárosi behajtásdíj is (Congestion charge).
Mit kell tudnod általánosan a tömegközlekedésről ahhoz, hogy nehézség nélkül közlekedj?
-
Bár Londonban számtalan közlekedési vállalat van, mégis egységes rendszerben működnek, közös díjszabással, a Transport for London (TfL) színeiben.
-
„Nagy-London” területét díjszabás tekintetében 9 zónára osztják. Az egyes zóna a belváros, majd, - ezt körülölelve - sorba következnek a zónák.
-
Amint lehet, szerezz be legalább egy földalatti térképet és azt mindig tartsd magadnál, hiszen sok londoni is ezt teszi. Ingyenes térképet minden nagyobb földalatti állomásnál találsz.
-
Vannak olyan megállók amelyek zóna határon helyezkednek el, ezek a két zóna bármelyikére vonatkozó jegyel/bérlettel használhatóak.
-
Rengeteg kamerával (CCTV) figyelik a tömegközlekedést, elsősorban az utazók biztonsága érdekében. Kamerák figyelnek az állomáson, a peronon, a földalatti szerelvényen és a buszokon is.
-
Sose hagyd a csomagod felügyelet nélkül, mert az ilyenre a 2005. július 7-i merényletek óta – érthetően – ugranak a biztonságiak.
-
2008 július 1-től alkohol tilalom lépett életbe a tömegközlekedési eszközökön, ami azt jelenti, hogy nem ihatsz, sőt nem is lehet nálad semmilyen kinyitott palackú alkoholtartalmú ital, sem a buszokon sem a metrón.
Ha az egyes közlekedési módok és azok sajátosságaira vagy kíváncsi, akkor olvasd el az alábbi cikkeket:
|