Fleming 1928-ban tette nagy felfedezst. A laboratriumban tallhat egyik Staphylococcus baktriumkultrt leveg rte, s megpenszedett. Fleming szrevette, hogy a tenyszetnek az a rsze, amely kzvetlenl krlvette a penszt, felolddott. Ebbl helyesen arra kvetkeztetett, hogy a pensz olyan anyagot termelt, amely mrgez volt a Staphylococcus baktriumra.
Hamarosan azt is sikerlt kimutatnia, hogy ugyanez az anyag sok ms kros baktriumfajta nvekedst is meggtolta.
Az anyag, melyet penicillinnek nevezett el a pensz (penicillium notatum) utn, amely termelte, nem volt mrgez emberre s llatra sem. Fleming 1929-ben publiklta eredmnyeit, de elszr nem nagyon figyeltek fel rjuk.
Rmutatott, hogy a penicillin fontos lehetne az orvosi gyakorlatban. Neki magnak azonban nem sikerlt kidolgoznia az eljrst a penicillin kivlasztsra, s a csodlatos szert ezrt mg tbb mint tz vig nem hasznltk.
Vgl a harmincas vek vge fel kt kutatorvos, Howard Walter Florey s Ernst Boris Chain rbukkantak Fleming cikkre. Megismteltk a ksrletet, amely igazolta eredmnyeit. Aztn penicillint vlasztottak ki, s ksrleti llatokon prbltk ki az anyagot. 1941-ben beteg embereken is alkalmaztk a penicillint.
A vizsglatok vilgosan kimutattk, hogy az j szer meghkkenten hatsos. A brit s az amerikai kormny biztatsra gygyszerszeti vllalatok is bekapcsoldtak a kutatsba, s hamarosan kifejlesztettk az eljrst, amellyel nagy mennyisgben tudtak penicillint ellltani.
A penicillint elszr csak hbors sebeslsekkor alkalmaztk, de 1944-re a brit s az amerikai polgri lakossg kezelsre is megfelel mennyisggel rendelkeztek. 1945-ben, amikor a hbor vget rt, a penicillin hasznlata az egsz vilgon elterjedt.
A penicillin felfedezse nagyban elsegtette ms antibiotikumok kutatst is, ami sok egyb "csodaszer" felfedezst eredmnyezte. A leggyakrabban hasznlt antibiotikum azonban a penicillin maradt.
Folyamatos npszersgnek az oka, hogy a penicillin nagyon sokfle mikroorganizmus ellen hatsos. A szer eredmnyesen hasznlhat a szifilisz, gonorrhoea, skarlt s diftria kezelsre, valamint bizonyosfajta zleti gyulladsok, hrghurut, agyhrtyagyullads, vrmrgezs, kelsek, csontfertzsek, tdgyullads, fekly s mg sok ms betegsg esetben is.
A penicillin msik nagy elnye, hogy hasznlata elg biztonsgos. 50000 adag penicillin mr hatsos bizonyos fertzsek ellen: de napi 100 milli egysgnyit is fecskendeztek mr be betegnek kros mellkhatsok nlkl. Noha az emberek egy kis szzalka allergis a penicillinre, a legtbb ember esetben a szer hatsos s egyben biztonsgos is.
|