1236-ban a Hampton Court Palace helyn mg csupn a jeruzslemi Szt. Jnos mltai lovagok majorsga llt. A lovagok ksbb a krnyez birtokokat brbe adtk. Az els ismert brlje e terletnek 1494-bl Giles Daubeney, VII. Henrik lordkancellrja volt, akinek szksge volt egy London-kzeli hzra. A kirly s felesge gyakran megltogattk t csendes rezidencijn.
1514 igen fontos dtum volt Hampton Court letben. Ekkor szerezte meg a mltai lovagoktl 99 ves brletre a terletet Thomas Wolsey, York-i rsek, ksbbi bboros, aki ekkoriban VIII. Henrik kzeli j bartja volt. Wolsey az pletbl ragyog pspki palott varzsolt. Volt itt impozns ktszintes kpolna, 40 vendg 2-2 szobs elhelyezsre alkalmas szrny, risi kls udvar (Base Court), s termszetesen gondoskodott kirlynak s csaldjnak, Aragniai Katalinnak s Mria lnynak mlt elhelyezsrl is.
Wolsey s a kirly kapcsolata ksbb megromlott, mivel a bboros nem volt hajland a ppnl kzbenjrni VIII. Henrik Aragniai Katalinnal kttt hzassgnak rvnytelentse rdekben. A „kzdelembl” a kirly jutott ki gyztesen: elvlt, elvehette felesgl Boleyn Annt, Worsey pedig rkre kegyvesztett lett, elvesztette Hampton Court-ot is.
Ennek ellenre 1540-re a palota Eurpa egyik legpompsabb kirlyi palotja lett, ahol tenisz s bowling plyk, vadszpark, tbb mint 3000 ngyzetmteres konyha, kpolna, gynyr ebdl (Great Hall) s rengeteg knyelmes vendgszoba llt rendelkezsre. A palotban folyvz volt, melyet a hrom mrfldnyire fekv, kingston-i Coombe hegyrl vezettk ide csvezetken. A feljegyzsek szerint 1546. augusztusban VIII. Henrik udvartartsnak 1300 tagjt, valamint a francia nagykvetet s ktszz fs ksrett vendgelte itt meg hat napon keresztl. Henrik valamennyi felesge vgzett a palotn talaktst, amelyet gy VIII. Henrik idejben legalbb fltucatszor tptettek...
Henrik utdjaira pomps palotkat s hzakat hagyott szerte Angliban, gy azoknak csupn lveznik kellett e gazdagsgot. Edward fit a Hampton Court Palotbankereszteltk meg 1537-ben, Mria 1554-ben itt tlttte mzesheteit, I. Erzsbet (1558-1603) pedig tbbnyire itt fogadta a klfldi delegcikat.
I. Jakab (1603-1625) idejben a palota funkcija nmileg megvltozott, mivel Jakab inkbb az lvezetek – blok, lakomk – helysznl hasznlta. 1603-1604 karcsonyn s szilvesztern a palota nagy termben jtszott William Shakespeare trsulata, a „King's Men” I. Jakab rmre.
Jakab fia, I. Kroly (1625-1649) uralkodsa idejn j teniszplya plt, a kert szkktjainak mkdtetshez 11 mrfldrl idevezettette a vizet, de bvtette a kirlyi festmny-gyjtemnyt is. 1630-ban kerlt a palotba az elszegnyedett Gonzaga csaldtl megvsrolt s mg ma is a palotban lthat Mantegna kp, melynek cme Caesar gyzelmei. A polgrhbor idejn, 1647-ben a kirly ebben a palotban brtnztk be hrom hnapra.
A kztrsasg s a protektortus vei (1649-1660) alatt, a puritanizmus jegyben szerte Angliban pusztultak az rtkek. Hampton Court s tbb kincse (gy az elbb emltett Mantegna kp) azonban megmeneklt, mivel Oliver Cromwell sajt hasznlatra s lvezetre hasznlta a palott. Szvesen tlttte itt a htvgket, dolgozott, vadszott, zent hallgatott. Lnya, Mria eskvjt is itt, a kirlyi kpolnban (Chapel Royal) tartottk.
A restaurci idejn trnra kerl II. Kroly (1660-1685) ugyan jobban kedvelte a Windsor-i palott, de szeretinek egyike, Barbara Villiers, Castlemaine grfnje s trvnytelen gyermekk itt lt.
Hampton Court kvetkez fnykort III. Vilmos (1689-1702) s II. Mria (1689- 1694) uralkodsa alatt lte. Ahogy a Kensingtoni Palota esetben, itt is Sir Christopher Wren-t bzta meg a kirlyi pr, hogy tptse a palott. Wren legszvesebben lerombolta volna az egsz Tudor-kori palott, de szerencsre sem elg pnz, sem elg id nem volt grandizus tervei megvalstsra. Az tpts munki 1689. mjusban kezddtek. Mivel a kirly gyors eredmnyekre vgyott, a tlzottan is siettetett munka s a rossz minsg habarcs miatt a dli szrny nagy rsze sszeomlott kt munks hallt okozva s tizenegyet megsebestve. A kvetkez vekben mintegy 113.000 fontot kltttek az ptkezsre. Amikor II. Mria 1694-ben meghalt, a munkk flbeszakadtak. j lendletet csupn akkor kapott az ptkezs, amikor 1698-ban legett a londoni Whitehall-palota. A Hampton Court-i kirlyi lakosztly munkinak befejezsre ugyanakkor mr nem Wren, hanem az rban algr, William Talman kapott megbzst.
Wren s Talman teljesen talaktottk Hampton Court keleti s dli oldalt, a Tudor tornyokat s kmnyeket nagystl s elegns barokk kls vltotta fel. Grinling Gibbons elegns kandallit, Antonio Verrio mennyezeti kpeit ma is megcsodlhatjuk. A kertet szintn felstk, tszerkesztettk.
A sors irnija, hogy III. Vilmos, aki a palota jelenlegi arculatnak kialaktsrt a legtbbet tette, mr nem lvezhette a palott. 1702-ben itt, Hampton Courtban lovasbaleset rte, melynek szvdmnybe nhny nap mlva, a Kensingtoni Palotban meghalt.
Anna kirlyn (1702-1714) ugyan jobban kedvelte Hampton Court-nl Windsort s Kensingtont, de - kora s egyre roml egszsge ellenre - gyakran vadszott itt. A flbe hagyott kirlyni lakosztlyok befejezst srgette, melyet hitvesnek, Gyrgy hercegnek sznt, de amikor Gyrgy 1708-ban meghalt a munkk ismt flbeszakadtak. Ennek ellenre ekkor kszlt el a kirlyni fogadszoba (Queen's Drawing Room) tengeri jelenetet brzol festmnye, ahol a flmeztelen hitves alakja is feltnik...
Anna kirlyn halla a Stuart dinasztia vgt is jelentette. A Hanoveri dinasztibl szrmaz I. Gyrgy (1714-1727) szgyenls ember volt, nem szerette a ceremnikat. Nem beszlt angolul s ideje nagy rszt Hanoverben igyekezett tlteni, felesgt pedig sosem hozta el Angliba. Fia, a walesi herceg s felesge (a ksbbi II. Gyrgy s Caroline kirlyn) azonban nagyon is kedvelte Hampton Court-ot. Sir John Vanbrugh-ot bztk meg a kirlyni lakosztly (Queen's Apartments) befejezsvel. Vanbrugh e munka sorn beteljestette a nha Vilmos, Mria s Sir Christopher Wren minden lmt. A btorokat John Gumley s James Moore ksztettk, s j kirlyi gy kerlt a Sir James Thornhill festette mennyezet al. A herceg kzkedveltsge s a kirly gyakori tvolltei elszr rivalizlshoz, majd nylt szaktshoz vezetett apa s fia kztt. A herceget 1717-ben egy veszekedst kveten kitiltottk a kirlyi palotbl. I.Gyrgy ezt kveten ugyan prblta rendezni viszonyt a trnrkssel, s ennek rdekben 1718-ban rvid ideig teljes udvartartst is vezetett Hampton Court-ban blokkal, fogadsokkal, de vgl kapcsolatuk vgrvnyesen megromlott. A kirly vgleg elvesztette rdekldst a palota irnt. A hivatalos kirlyi rezidencia a londoni St. James Palace, mg a magnrezidencia a Windsori Kastly lett. Hampton Court-ot alig hasznltk I. Gyrgy hallig.
A walesi herceg s felesge kirlyi prknt trt visszaHampton Court-ba. II. Gyrgy uralkodsa alatt ismt teljes pompjban ragyogott a kirlyi s kirlyni lakosztly (King's and Queen's Apartments). Elkszlt a William Kent ltal tervezett kirlyni lpcshz is. Caroline kirlyn a Mantegna festmnnyel takarta el a kirlyni fogadszoba pikns kpeit. 1732-ben elkszlt msodszltt fiuknak, Cumberland hercegnek lakosztlya, amelyet szintn William Kent ksztett 3.454 fontos kltsgvetssel, s amely ma a Cumberland Suite nevet viseli.
II. Gyrgy halla utn mr sosem lakott kirlyi csald a palotban. III. Gyrgy (1760-1820) uralkodsa alatt a palott kisebb-nagyobb rszekre daraboltk s n. „hla-s-szvessg” laksok labirintusakerlt itt kialaktsra. Ez azt jelentette, hogy a kirlynak nagy szolglatot tev emberek s hznpk kltzhetett be egy-egy lakosztlyba. Ezek tlagos nagysga 12-13 helyisg volt, de a legkisebb csupn 4 szobbl, a legnagyobb pedig csaknem 40 helyisgbl llt. A kvetkez kt vszzadban a legklnbfle laki voltak a palotnak. Pl. Lady Baden-Powell, a cserksz mozgalom megalaptjnak zvegye a VIII. Henrik konyhjbl kialaktott laksban lt. De itt lakott a hres fizikus, Prof. Michael Faraday (1791-1867) is.
1838-ban a fiatal Viktria kirlyn (1837-1901) megnyitotta a palott az rdekld nagykznsg eltt. Eddig csupn a trsadalmi rangltrn magasabb helyet elfoglalk tehettek egy gyors ltogatst, nmi – a hzirnak fizetett – dj ellenben a palotban. Ezt kveten azonban az alsbb nposztlyok eltt is nyitva llt a palota kapuja. Ennek ugyanakkor az is kvetkezmnye lett, hogy tbb helyen letptk a taptkat, st festmnyek, btorok tntek el... Szerencsre 1838 s 1851, majd 1875 s 1900 kztt sor kerlt a palota restaurlsra, Tudor-kori llapotnak visszalltsra is. Kezdetben ugyan nem sok figyelmet fordtottak arra, hogy mindez trtnelemh legyen, de a msodik feljtsnl mr erre is gondoltak.
A palota trtnetnek utols vtizedei ismt a restaurlsrl szlnak. 1986-ban a kirlyi lakosztly jelents rsze tzvsz ldozata lett. Az jjpts vekig tartott, 1995-ben fejezdtt be. Ennek legszembetnbb eredmnye a III. Vilmos lakosztlynak eredeti fnyben trtn bemutatsa.
|