John „Jock” Willis – akit „fehr kalapos Willis”-knt is ismertek, llandan viselt, jellegzetes kalapja miatt – apjtl rklte meg londoni hajzsi cgt. Az megrendelsre tervezte a Cutty Sarkot Hercules Linton, s 1869-ben a skciai Dumbartonban a Scott & Linton cg kezdte el ptst. A cg azonban csdbement, s a hajt mr a William Denny & Brothers nev cg fejezte be.
A Cutty Sark nevet – ki tudja mirt – a ksbb Robert Burns ltal is versbe foglalt Tam O'Shanter rgi skt legendjban szerepl, frgejrs boszorkny ltal viselt jellegzetes, rvid ni ingrl (cutty sarkrl) kapta.
A tea-kereskedelemben a sebessg jelentette a legtbbet. Annak a hajnak a tulajdonosa, aki a szezon els teaszlltmnyval eljutott Knbl Angliba, risi profitot szerezhetett. A Cutty Sarkot pp ilyen gyors hajnak ptettk klnlegesen velt, keskeny formjval s a rendkvl nagy vitorlafellettel. Vzre bocstst kveten, 1872-ben vvta legemlkezetesebb „csatjt” a konkurens Thermopylae nev hajval. Jnius 17-n indult Woosungbl s augusztus 7-re mr j 400 mrfldes elnyre tett szert. Sajnos kormnylaptja eltrt, de ahelyett, hogy kikttt volna a javts rdekben, a legnysg ktszer is megjavtotta a viharos tengeren, s folytattk a versenyt. A haj vgl oktber 19-n, 122 nappal indulsa utn, s csupn egy httel a Thermopylae utn elrte Anglia partjait. George Moodie kapitny az utazs stressze miatt nyugdjba vonult, a haj pedig sose kerlt ilyen kzel az ves verseny megnyershez.
A Cutty Sark sszesen nyolc alkalommal jrta meg a Kna-Anglia tvot 1870-1877/78 kztt, aztn szenet szlltott Japnbl Knba, jutt Manibl New Yorkba, majd 1883 s 1895 kztt az ausztrl gyapjkereskedelemben jeleskedett. 1885-ben Richard Woodget kapitny irnytsval a Sydney-London tvot rekordid, 67 nap alatt tette meg.Feljegyeztk, hogy 1889-ben a Cutty Sark mg a hres Britannit is elhagyta. A Britannia 14.5 s 16 csoms sebessggel haladt, amikor a msodtiszt, Robert Olivey szrevette, hogy egy vitorls halad el mellettk 17 csomval. Alig tudta meglepettsgt palstolni, amikor jelentette: „Egy vitorls utolrt s elhagyott bennnket!”
Vgl azonban a vitorls hajknak t kellett adniuk helyket a gzhajknak, melyek ugyan nem voltak gyorsabbak, de keskenysgknek ksznheten tfrtek az akkoriban plt Szuezi-csatornn. 1895-ben „Fehr kalapos Willis” is eladta a Cutty Sarkot a portugl Ferreira cgnek, s ezutn a hajt „jrakereszteltk”: elszr a Ferreira aztn a Maria do Amparo nevet viselte. A Ferreira cgnl a haj – Rio, New Orleans, Mozambique, Angola s Britannia kztt – egsz 1922-ig dolgozott, amikor egy Cape Town krnyki viharban rbct vesztette.
Egy nyugdjas tengersz, Wilfred Dowmanfigyelt fel r, amikor Falmouth-ban javtottk, s elhatrozta, hogy „megmenti”. Megvsrolta s a haj ezt kveten kadet-kpz hajknt mkdtt. Utols tengeri tjn 1936-ban volt. 1938-ban Dowman zvegye a hajt a greenhithe-i Temzei Tengerhajzsi Kikpz Iskolnak ajndkozta.
1952-ben a Nemzeti Tengeri Mzeum igazgatjnak, Frank Carrnak a vezetsvel megalakult a Cutty Sark Megrzsi Trsasg, amit Edinburgh hercege is tmogatott. A hajt szrazdokkba helyeztk el Greenwichben, s hrom vnyi munkval eredeti fnyben feljtottk. 1957-ben maga a kirlyn nyitotta meg hivatalosa, majd az ezt kvet vekben 15 milli ember nzte meg.
A haj llaga azonban romlani kezdett, egyes rszei a ss vztl slyosan korrodldtak, ezrt restaurlsa nem trt halasztst. (Hisz mr 130 ves is elmlt, holott eredetileg 30 vnyire volt tervezve lettartama.) Az jabb nagy feljtsa 2006 novemberben kezddtt.
2007. mjus 21-n azonban slyos tz ttt ki a hajn, s gy tnt, hogy a Cutty Sark rkre megsemmisl. Csodval hatros mdon azonban a haj jelents rsze nem pusztult el, s az ppen foly restaurlsi munkk miatt eredeti felszerelsnek zme (gy az rbocok, a kormnykerk s a hres orrdsz) sem volt a hajtestben, gy a restaurlsa folytatdhatott.
|