A legyezk trtnete idszmtsunk eltt 3000 krlre (!) nylik vissza. Evidencinak tartjuk, hogy az kori grgk, etruszkok s rmaiak mr hasznltak legyezket, rszben praktikus okokbl (hstsre), rszben szertartsaikon. Az si Knban inkbb a legyezk misztikus s trtnelmi aspektusa kerlt eltrbe.
Az els legyezk mg fix kialaktsak voltak, az sszehajthat vltozat csak jval ksbb, a Knban illetve Japnban jrt kereskedknek, hittrtknek ksznheten jelent meg Eurpban. Ezek a legyezk drga jtkszerek, sttuszszimblumok voltak, csak a kirlyi csaldok, illetve a nemesek engedhettk meg maguknak hasznlatt. A legyezk vza ekkor mg elefntcsontbl, kagylhjbl kszlt, amelyet gyakran faragssal vagy ezsttel, arannyal, drgakvekkel dsztettek. A szrnyakat pedig mesteremberek festettk meg, akik ksbb kln chekbe tmrltek.
Csupn a XVIII. szzadban vlt a kzemberek szmra is elrhetv a legyezk egyszerbb, nyomtatott vltozata. A legyezk ltal brzolt kpek igen vltozatosan alakultak: Nelson nlusi gyzelmtl kezdve, az arra vonatkoz instrukcikig, hogy „Hogyan jtszunk whist-t (franciakrtyval jtszott angol jtk) hogy ne kapjunk idegbajt!”
A XVIII-XIX. szzadban gyakran a korszak neves festi festettek kpeket legyezkre, mg a kzzlsnek megfelelni nem akar impresszionistk is. A mzeum tbb olyan legyezt riz, amelyeket Paul Gaugin s Walter Sickert festett.
Napjainkban Eurpban mr csupn Spanyolorszg az a hely, ahol a legyezk a mindennapok rsze. Ezen tl persze a Tvol-Keleten, klnsen Japnban mig tart hagyomnya van a legyez hasznlatnak.
|