all-about-london
Rviden Londonrl

Orszg Egyeslt Kirlysg Egyeslt Kirlysg
Orszgrsz Anglia Anglia
Rgi London
Kerlet City s 32 borough
Alapts ve kb. Kr. e. 50

 

Teljes npessg 9 675 567 f (2009)
Npsrsg 4542 f/km²

 

Tengerszint feletti magassg 24 m
Terlet 1579 km²
Idzna GMT (UTC+0)

 

 

 
Oldal

dv az oldalon! Az oldal Londont mutatja be, a G-Portl versenyre kszlt. Ha Londonba kszlsz vagy csak szeretnd megismerni a vrost, nzz krl, itt minden fontos informcit megtallsz :)

J szrakozst!

Forrs: wikipdia,londonkalauz.hu

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men

Infk
Ltnivalk
Szlls
Tudtad-e?
London szlttei
 

 
Hrek

Mr nem New York a divat fvrosa, hanem London
Paul McCartney a londoni olimpin nekel-2012
London atltikai vb-t rendezne 2017-ben

 

 

 
Irny London

Szlls
Munkalehetsg
Munkavllals
Iskolk
Hasznos informcik
Csomagklds
 

forrs:iranylondon.hu

 

 

Angol oldalak

     

 

 
Britannia Provincia

 

 

Nagy-Britanniban a rmai uralom, amely nem terjedt ki a sziget egszre, 43-tl 410-ig tartott. A rmaiak s a szigetlakk kztt mr a megszlls eltt is lnk kapcsolatok lltak fenn, fknt a sziget rceinek kereskedelmre alapozva. Mindazonltal a rmaiak jelents mezgazdasgiipari,urbanizcis s ptszeti jtsokat vittek a szigetre, amelyek rvn mig hat rksget hagytak htra.

Az invzi trtnettl eltekintve kevs rsos emlk maradt fenn a korszakrl, br szmos rmai r emlti a provincit. Tudsunk fknt rgszeti kutatsokbl, azon bell is fknt vsett feliratokbl szrmazik.

Trtnelem 

Az els kapcsolatok


Britannia mr a rmai hdts eltt sem volt ismeretlen a klasszikus civilizcik eltt: a grgk s a karthgiak szmra mr a Kr. e. 4. szzadtl a bronz alapanyagt jelent n fontos forrsa volt a sziget,[1] olyannyira, hogy a grgk „n-szigetekknt” ismertk a szigetcsoportot.[2] gy tartjk, hogy a karthgi hajs, Himilko mr a Kr. e. 5. szzadban kikttt a szigeten, m azt ltalban titokzatos helynek tartottk, olyannyira, hogy egyes szerzk a ltezst is ktsgbe vontk.


Britannia a rmai korban


A rmaiakkal az els kzvetlen kapcsolatot Julius Caesar kt invzis ksrlete jelentette Kr. e. 55-ben s 54-ben, amelyeket a ksbbi dikttor azrt indtott, mert gy vlte, a britonok segtettk a gallokat Caesar Gallia elleni hborjban. Az els, feldert jelleg expedcival sikerlt hdfllst kipteni a mai Kent dli rszn, de a hajhad ltal elszenvedett viharkrok, illetve a lovassg hinya miatt nem sikerlt tovbbi elrenyomulst elrni. Katonailag az invzi kudarc volt, politikailag azonban sikert hozott Caesarnak: a szentus hsznapos nnepet rendelt el a minden korbbinl tvolabbi hdts megnneplsre.
Msodik alkalommal Caesar jval nagyobb ervel ksrelte meg a hdtst, a bke ellenben sikerlt szmos trzset adfizetsre, vagy tszok adsra knyszertenie, s egy, a rmaiakkal bartsgos kirlyt lltani a trzsek lre. A trtneszek kztt vita van arrl, hogy Caesar kivonulsa utn a bennszlttek mennyiben teljestettk adfizetsi ktelezettsgket.
Caesarnak terleteket ugyan nem sikerlt a birodalomhoz csatolnia, de cliens-eket szerzett, s a szigetet stabilan Rma politikai rdekszfrjba vonta. Augustus tovbbi expedcikat tervezett Kr. e. 34-ben, 27-ben s 25-ben, de a krlmnyek egyik alkalommal sem voltak kedvezek, gy a briton-rmai kapcsolatok diplomciai s kereskedelmi skon maradtak. Sztrabn Augustus uralkodsa vge fel azt rta, Rmnak tbb bevtele szrmazott a kereskedelemre kivetett adkbl, mint amennyit a sziget elfoglalsval szerezhetett volna. Ezzel sszhangban a rgszeti kutatsok a luxuscikkek importjnak nagymrtk nvekedst mutatjk Dl-Britanniban. Sztabn emltst tesz tbb, briton kirlyok ltal Augustushoz kldtt kvetrl, Augustus pedig srfeliratban r kt briton uralkodrl, akiknek nyjtott menedket.[9] Amikor Tiberius Germaniba vezetett hadjrata idejn nhny hajt egy vihar Britanniba sodort, a helyiek biztonsgban s srtetlenl kldtk ket vissza.
Rma ebben az idben a hatalmi egyensly politikjt folytatta Britanniban: kt nagyobb kirlysgot, az Atrebates s a Catuvellauni trzst tmogatott. Ez egszen Kr. u. 39-ig vagy 40-ig tartott, amikor Caligula egy, az elbbi trzstl hozz meneklt szmztt buzdtsra hadjratot indtott, amely azonban nevetsges mdon bukott meg mg azeltt, hogy elhagyta volna Gallit.Amikor Claudius 43-ban vgl sikeres hadjratot vezetett, az szintn egy (ezttal Artebrates-trzsbeli) szmztt megsegtst clozta.

 

 

Rmai invzi 


Az Aulus Plautius vezette invzis hader 4 lgibl s segdhadakbl llt. A hadjrat megindtst ksleltette a katonk lzadsa, akik kezdetben nem voltak hajlandk tkelni az cenon s az ismert vilg hatrain tl harcolni. Miutn a mai Richboroughnl (Kent) partra szlltak, a Medway folynl s a Temznl vvott csatkban legyztk a Catvellauni trzset s szvetsgeseiket. Egyik vezrket, Togodumnus-t megltk, m fivre, Caratacus megmeneklt s folytatta az ellenllst. Plautius megllt a Temznl, s Claudiusrt kldtt, aki elefntokat s tzrsget is magban foglal erstst hozott magval. Ezzel a hadervel foglaltk el az ellensges fvrost, Camulodunumot (a mai Colchestert).A ksbbi csszr, Vespasianus a dlnyugati terleteket foglalta el. A rmai uralom al kerlt terletek kirlyv Cogidubnust tettk meg, az ezen kvl l trzsekkel pedig szerzdseket ktttek.

 

A rmai uralom megszilrdtsa 

 


A sziget dli rsznek megszllsa utn a rmaiak figyelme a mai Wales terlete fel fordult. A szilurok, az ordovikok s a deceanglusok a rmaiak krlelhetetlen ellenfelei voltak, s a rmai uralom els vtizedeiben – br a rmaiak uralta terleten is kitrtek kisebb lzadsok – a f problmt ezek okoztk a hdtk szmra. A szilurokat vezet Caratacus sikeres gerillahbort folytatott a megszllk ellen. Vgl azonban 51-ben a rmai kormnyz, Publius Ostorius Scapula csatra knyszertette s legyzte t, m Caratacus a brigantokhoz meneklt. Azok kirlynje, Cartimandua azonban a rmaiakhoz volt lojlis, s kiadta t nekik, ami utn fogolyknt Rmba vittk, ahol egy, Claudius gyzelmi menete alkalmbl mondott, tiszteletet parancsol beszddel meggyzte a csszrt, hogy kmlje meg lett. A szilurokat azonban tovbbra sem sikerlt megbkteni, s Cartimandua korbbi frje, Venutius tvette Caratacus helyt, mint a briton ellenlls legelismertebb vezetje.[16]
61-ben, mg a kormnyz, Gaius Suetonius Paulinus hadjratot vezetett szaknyugat-Walesbe, Anglesey szigetre, a provincia dlkeleti terletei fellzadtak az icenusok kirlynje, Boudica vezetsvel. A felkelst az vltotta ki, hogy Boudica frjnek halla utn a rmaiak elfoglaltk a trzs terleteit, s megkorbcsoltk a kirlynt s meggyalztk lnyait. Az icenusok, akikhez a trinovantok is csatlakoztak, leromboltk Camulodunum kolnit, s megfutamtottk a felmentsre kldtt lgit. Suetonius Londiniumba (London) lovagolt, amely a felkelk kvetkez clpontja volt, azonban ltva, hogy nem tudja megvdeni, feladta azt. gy a lzadk azt is feldltk, hasonlan Verulamiumhoz (St. Albans). A hrom teleplsen 70–80 000 embert ltek meg. Suetonius a rendelkezsre ll hrom lgi kzl sszevont kettt, s a Watling Street-i csatban jelents tler felett gyzelmet aratott. Boudica nemsokkal ksbb meghalt, akr, mert megmrgezte magt, akr valamilyen betegsg kvetkeztben.A lzads hatsra Nr csszr komolyan fontolra vette Britannia kirtst.
69-ben, „a ngy csszr vben” jabb zavargsok tmadtak Britanniban. A birodalomban polgrhbor dlt, a provincia kormnyzi elvesztettk az irnytst a lgik felett, s Venutius, a brigantok kirlya megprblta kihasznlni a rmai iga lerzsra add lehetsget. A rmaiaknak korbban mindig sikerlt megvdenik tle Cartimandut, ezttal azonban kudacot vallottak, s knytelenek voltak kirteni a teleplst. Ezzel Venutius uralma al kerlt az szaki orszgrsz egszen addig, mg a birodalom rendjt helyrellt Vespasianus ltal kinevezett els kt kormnyz, Quintus Petillius Cerialis s Sextus Julius Frontinus le nem gyzte a brigantokat s a szilurokat.
A kvetkez vek sorn a rmaiak a sziget tovbbi terleteit foglaltk el. Gnaeus Julius Agricola kormnyz (a trtnetr Tacitus apsa) 78-ban legyzte az ordovikokat, s 84-ben a XX. (Valeria Victrix) Legio ln a kalednokat a Mons Graupius-i csatban (a mai Skcia szaki rszn).[20] Ez volt a britanniai rmai hdts cscspontja, Agricolt rviddel ezutn visszahvtk Rmba, a lgikat pedig visszavontk a jobban vdhet Forth-Clyde vonal mg, jelents s ms hatrszakaszokon geten hinyz katonai ert szabadtva fel.
A rmai uralom legnagyobb rszben nagy ltszm katonasg llomsozott a szigeten. Ezek irnytsra a csszrok ltalban megbzhat, tekintlyes, kiprblt embereket neveztek ki kormnyznak, ami miatt a ksbbi csszrok kztt szmos korbbi britanniai kormnyz volt, gy pldul Vespasianus, Pertinax s I. Gordianus.

 

Dl-Skcia megszllsa

 

Az Agricola visszahvst kvetk vtizedekrl nem maradt fenn rsos emlk, mg utdja nevt sem ismerjk. Rgszeti kutatsokbl tudhat, hogy a Forth-Clyde fldszorostl dlre nhny erdt feljtottak s kibvtettek, msokat viszont elhagytak. A Skt-alfld trzsei krben mr az 1. szzadban rmai rmk voltak forgalomban, s rmai eredet agyagednyeket is hasznltak, ami fokozd romanizldsra utal.
105 krl azonban visszaess kvetkezett be a kapcsolatok fejldsben: szmos rmai erdt tz puszttott el, s a Trimontiumnl (ma Newstead, Dl-Skcia) tallt emberi maradvnyok s megrongldott pajzsok is fegyveres sszecsapsokra utalnak. Kzvetett bizonytkok vannak arra, hogy Germanibl segdhadakat csoportostottak t a szigetre, s egy cyrenaicai tribunus srfelirata emltst tesz egy Britanniban vvott hborrl. Nem egyrtelm azonban, hogy katonai veresg vezetett a telepek pusztulshoz, mivel elkpzelhet, hogy Traianus dkok elleni hborja miatt cskkentettk a szigeten llomsoz katonk ltszmt, st esetleg teljesen kivontk a hadsereget a terletrl, ami utn a vdtelenl maradt erdk knny clpontot jelentettek a bennszlttek szmra. Az is lehetsges, hogy az elhagyott tborokat maguk a rmaiak gettk fel, nehogy az ellensg kezre jussanak. Brmely okbl trtnt is, a hatr egszen a Stanegate-vonalig, a Solway Firth–-Tyne fldszorosig hzdott vissza.
117-ben, Hadrianus uralkodsnak elejn jabb felkels trt ki, amelyet Quintus Pompeius Falco vert le. Amikor Hadrianus 120 krl a provincikat krbeutazva megrkezett Britanniba, elrendelte a ksbb rla elnevezett fal ptst a Stanegate-vonal kzelben. A csszr Aulus Platorius Nepos-t nevezte ki kormnyzv, hogy a falat megptse. Az j kormnyz a feladat vgrehajtshoz magval hozta a VI. (Victrix) Legit Als-Germanibl. A VI. Legio a hres IX. (Hispana) Legit vltotta, amelynek eltnse hossz vitk trgya. A rgszeti adatok a szzad els felben nagymrtk instabilitsra utalnak Dl-Skciban, ennek fnyben rtkelendk a gyakori hatrvltozsok.
Antoninus Pius uralkodsa alatt rvid idre ismt szak fel, a Forth-Clyde fldszoroshoz toldott ki a provincia hatra. 142 krl Quintus Lollius Urbicus kormnyz ptette meg ezen a vonalon Antoninus falt. Ez a terjeszkeds taln az egyik, rmaiak ltal tmogatott tkzllamot, a votadinokat a dlnyugat-skciai selgovusok rszrl rt tmadsra volt vlasz.
Ez a megszlls a brigantok 155–157 kztti lzadsa miatt rt vget, mivel csak az szakon llomsoz hader llt rendelkezsre erstsknt. Egy ven bell azonban a lgik visszatrtek szakra, de nem hossz idre: 163-ban vagy 164-ben vgleg feladtk a falat, amit az magyarzhat, hogy Antoninus szemlyes bszkesgt srtette a votadinokat rt tmads, s hallval fellkerekedett a jzan katonai szmts, gy a hadsereg visszahzdott a vdhetbb Hadrianus-fal mg. Nhny kisebb helyrsget s a newsteadi nagy erdt azonban mg krlbell 180-ig fenntartottk.
A visszavonulst kvet hsz vben Rmt a dunamenti provincik gyei ktttk le. Az ebbl az idbl nagyobb szmban rnk maradt elsott kincsek azonban azt mutatjk, hogy Britanniban sem sikerlt teljes mrtkben szavatolni a bkt. A Dl-Skciban fellelt, a norml kereskedelemhez szksgesnl jval nagyobb szm rmai ezstpnz elfordulsa arra utal, hogy a rmai diplomcia pnzgyi eszkzkkel tmogatta a trzsekkel kttt szerzdseket – ez egybknt a birodalom ms rszein is szoksos volt.
175-ben jelents, 5500 fs szarmata lovassg rkezett a szigetre, taln valamilyen lzads levershez szksges erstsknt. Az mindenesetre bizonyos, hogy 180-ban a barbrok ttrtk Hadrianus falt, s megltk a parancsnokot vagy a kormnyzt. Dio Cassius szerint ez a konfliktus volt Commodus uralkodsnak legjelentsebb hborja. 184-re az j kormnyz, Ulpius Marcellus helyrelltotta a bkt, amelyet csak sajt katoninak lzadsa zavart meg. Ez Marcellus gymond „tlzott” szigorsga miatt trt ki. A katonk csszrr kiltottak ki egy Caerellius Priscus nev legatus-t, ezt azonban visszautastotta. Marcellus nagy szerencsvel tudta csak lve elhagyni Britannit. A lzadk 1500 fs kldttsget menesztettek Rmba, hogy srelmeik orvoslst krjk a csszrtl, amire ugyan gretet kaptak, ez mgsem vetett vget a lzadsnak.
A ksbbi csszrt, Pertinaxot kldtk Britanniba a helyzet rendezsre, amiben kezdetben sikereket rt el, ksbb azonban t magt is megtmadtk, gy krte visszahvst Rmba, ahol 192-ben rvid idre elfoglalta Commodus trnjt.
Commodus halla polgrhborhoz vezet esemnyek sort indtotta el. Pertinax rvid uralmt kveten szmos trnkvetel lpett fel, pldul Septimius Severus s Clodius Albinus. Az utbbi Britannia j kormnyzja volt, akinek sikerlt maga mell lltania a bennszltt trzseket, s hrom lgi is a parancsnoksga al tartozott, gy komoly eslyesknt indulhatott a trnrt foly kzdelemben. Septimius Severus a Caesar cmmel kecsegtette, ha segtsget nyjt neki keleten a Pescennius Niger elleni harcban. Miutn azonban az utbbit legyztk, Severus Albinus ellen fordult, akit azonban minden jel szerint nem rt vratlanul a tmads.
Albinus 195-ben tkelt Galliba, amely szintn az prtjn llt, s tbort vert Lugdunumnl (Lyon). Severus 196 februrjban rkezett meg, s dnt csatban, amelyet Albinus mr-mr megnyert, tartalkait bevetve vgl legyzte ellenfelt, aki, nem ltva ms kiutat, ngyilkos lett. A gyztes rvidesen leszmolt Albinus tmogatival is, aminek rsze lehetett nagy fldbirtokok elkobzsa Britanniban.

 

3. szzad

 


Albinus felkelse rvilgtott Britannia kt f problmjra: egyrszt a biztonsg fenntartsra hrom lgi llomsozott a szigeten, ami egy kellen ambicizus ember szmra kivl alapot jelentett egy lzadshoz, msrszt ha a lgikat msutt llomsoztattk volna, akkor a provincia vdtelenl marad a kls tmadsoktl.
Korbban gy tartottk, hogy Albinus tvolltben az szaki terletek anarchiba sllyedtek. Dio Cassius lltsa szerint ugyanis az j kormnyznak, Virius Lupusnak pnzrt kellett megvsrolnia a bkt az szaki trzsek szvetsgtl. jabban azonban a trtnszek azt felttelezik, hogy Albinus megfelel ert hagyott htra a bke fenntartsra, s korntsem volt akkora kosz, mint azt rgebben feltteleztk. Mindenesetre az ezt kvet idszakban katonai tapasztalattal rendelkez kormnyzkat neveztek ki a provincia lre, Lucius Alfenus Senecio 207-ben Rmba kldtt jelentsben pedig azt rja, hogy a barbrok lzadnak, puszttjk a vidket s rombolnak. Alfenus erstst krt, vagy azt, hogy a csszr szemlyesen vizsglja meg a helyzetet. Septimius Severus az utbbi mellett dnttt, br ekkor mr 62 esztends volt. A rgszeti kutatsok eredmnyei azt mutatjk, hogy Alfenus jjptette a Hadrianus-fal vdmveit s az azon tl fekv erdket, s hogy a csszr megrkezte utn a trzsek azonnal bkt krtek. A csszr azonban nem akart katonai gyzelem nlkl hazatrni, s szerette volna, ha tizenves fiai, Caracalla s Geta els kzbl szereznek tapasztalatokat egy barbr provincia irnytsban.
208-ban vagy 209-ben Septimius Severus vezetsvel egy krlbell 20 000 fs hader Agricola tvonalt kvetve tvonult Kelet-Skcin. tkzben a birton trzsek rajtatsekkel zaklattk a sereget, amelynek haladst a nehz terep is lasstotta. gy Severus nem tudta csatra knyszerteni a kalednokat. A csszr vgl a Tay folynl visszafordult, s bkt kttt az ellensges trzsekkel, akik valsznleg a rmaiakhoz hasonl vesztesgeket szenvedtek. A bkeszerzds megerstette, hogy a hatr a Hadrianus-fal vonaln hzdik. 210-re Severus visszatrt Yorkba, s felvette a Britannicus cmet. Nem sokkal ezutn egy msik szaki trzs lzadt fel. Ellenk Caracalla vezetett bntetexpedcit, de a kvetkez vben a betegesked Septimius Severus meghalt, gy Caracalla s testvre visszatrtek Rmba, hogy megerstsk ignyket a trnra.
Utols intzkedsei egyikeknt Septimius Severus megprblta megoldani a nagy hatalm, lzong britanniai kormnyzk okozta problmt: kettosztotta a provincit, ltrehozva Als- s Fels-Britannit. Ezzel a kvetkez egy vszzadban sikerlt kordban tartani a lzadsokat, de tarts megoldst mgsem hozott: br a (meglehetsen foghjas) forrsok a „Hossz Bke” idszakaknt is emltik a korszakot, m rgszeti kutatsok szerint az vszzad sorn egyre tbb kincset stak el, ami a nyugtalansg fokozdsra utal. Ugyancsak jelets problma volt a kalzkods, ami ellen a sziget dli partja mentn erdk sora plt.
A 3. szzad kzepn a birodalmat barbrok tmadsai, lzadsok s trnharcok rztk meg. Britannit a komolyabb problmk elkerltk, de az inflci negatv hatsait itt sem tudtk kivdeni. A 259-ben Postumus Gallienus elleni lzadsa nyomn ltrejtt n. „Gall Birodalomnak” Britannia s rsze volt egszen 274-ig, amikor Aurelianus jraegyestette a birodalmat.
Az vszzad utols negyedben a szigeten egymst rtk a kormnyzk s hadvezrek lzadsai, ami vgl oda vezetett, hogy Constantius Chlorus tovbb osztotta a provincit: Diocletianus reformja keretben Fels-Britannibl ltrejtt Maxima Caesariensis s Britannia Prima, Als-Britannibl pedig Flavia Caesariensis s Britannia Secunda.

 

4. szzad 


306-ban Constantius Chlorus visszatrt Britanniba azzal a cllal, hogy ismt szak fel tolja a provincia hatrt. Az elz vekben a vdmveket helyrelltottk, s, br egszsge gyenge volt, Constantius mlyen be akart nyomulni az ellensg terletre. Br kevs rsos forrs ll rendelkezsre, s a rgszeti leletek is ritkk, gy tnik, nyr elejn eljutott a sziget legszakibb rszre, s ott jelents gyzelmet aratott, majd visszatrt Yorkba.
306 jliusban bekvetkezett hallakor fia, I. Constantinus vette t helyt a tetrarchiban, s Albinus-szal, a korbbi trnkvetelvel ellenttben sikererrel hasznlta bzisknt Britannit a csszri cmrt foly kzdelemben.
A 4. szzad sorn a provincit egyre fokozd kls tmadsok rtk, keletrl a szszok, nyugatrl az rek rszrl, ami ellen (280-tl kezdden) erdk sort ptettk ki. Ezek sem tudtk azonban meglltani az rek, a szszok s az attacottusok sszehangolt tmadst 367-ben, amely radsul egybeesett a Hadrianus-falnl llomsoz rmai csapatok kztt kitrt zendlssel. A rmaiak megsemmist veresget szenvedtek. A vlsgot, amelyet gyakran a „Nagy sszeeskvsknt” emltenek, vgl Flavius Theodosius oldotta meg katonai s polgri reformok bevezetsvel.
383-ban Magnus Maximus vezetsvel jabb felkels trt ki a szigeten. A trnkvetel tkelt a kontinensre, s ellenrzse al vonta a nyugati birodalom jelents rszt. 384-ben sikeres hadjratot vezetett a sktok s a piktek ellen, m a kontinensen foly hbor miatt jelents ltszm csapatokat volt knytelen kivonni Britannibl, amivel kitette a provincit az rek tmadsainak. Uralma 388-ban megbukott ugyan, de a csapatok egy rsze nem trhetett vissza a szigetre, mivel a csszri hader a hadrianopolisi csatban elszenvedett katasztroflis veresg (a gtok elleni harcban Valens csszr is elesett) utn mg mindig ltszmhinnyal kzdtt. 396 krl ismt meglnkltek a barbr tmadsok, ezrt (valsznleg Stilicho vezetsvel) hajhadat kldtek ellenk. 399-re a bke helyrellt, de jabb egysgeket mr nem veznyeltek a szigetre, st, 401-ben tovbbi csapatokat vontak ki a nyugati gtok elleni hbor miatt.

A rmai uralom vge 

 

A provincia 410-ben

A korbbi nzetekkel szemben, miszerint az tdik szzad elejn ltalnos gazdasgi vlsg sjtotta Britannit, jabb rgszeti kutatsok szerint a lelhelyek jelents rsze legfeljebb funkcit vltott, pusztulsuk azonban ksbbre tehet. A fokozd barbr tmadsok inkbb a vdtelenebb falvakat sjtottk, a vrosok viszonylagos biztonsgban voltak. Nhny villa mozaikpadlja ebbl az idbl szrmazik, ami arra utal, hogy a gazdasgi problmk csak korltozottan jelentkeztek. Szent Patrik legendja alapjn valsznsthet, hogy egyes villk mg 430 krl is lakottak voltak. Verulamiumban s Cirencesterben mg j pleteket is emeltek ebben az idszakban, a nagyobb vrosi kzpontok, mint pldul Canterbury, Cirencester, Wroxeter, Winchester s Gloucester az tdik s hatodik szzad folyamn is fennmaradtak.
A 4. szzad utols negyedben a vrosi let lnksge cskkent, a 378 s 388 kztt vert rmk ritkasga pedig gazdasgi vlsgra, a katonai ltszm cskkensre s a katonk fizetsvel kapcsolatos nehzsgekre utal. A 390-es vekben a pnzforgalom ismt meglnklt, br a korbbi vtizedek szintjt nem rte el. 402-t kveten a rzpnzek rendkvl ritkk, s, br az elsott kincsekben tovbbra is elfordulnak arany- s ezstrmk, ezek ebben az idben valsznleg mr nem kerltek forgalomba. 407 utn mr nem kerltek a szigetre j vers rmai rmk, 430-ra pedig valsznleg teljesen megsznt a fmpnzek csereeszkzknt val hasznlata. A kermiaednyek gyrtsa kt-hrom vtizeddel ezt megelzen rhetett vget; a gazdagok tovbbra is fm- s vegednyeket hasznltak, a szegnyek pedig brbl vagy fbl ksztettk ezeket.

 

Britannia a rmaiak utn 


A provincit a 4. szzad vgtl egyre fokozd mrtkben r barbr tmadsok visszaversre mr nem llt rendelkezsre kell katonai er. A vdelmet tovbb gyengtettk a lgik ismtld lzadsai, s az, hogy az jabb s jabb trnkvetelk a csszri trn megszerzsrt folytatott hborkban jrszt az ket csszrr kikilt britanniai lgikra tmaszkodtak, gy azoknak egyre nagyobb rszt vontk ki a szigetrl. Az utols ilyen esetet, III. Constantinus 407-es lzadst kveten teljes a bizonytalansg a tekintetben, hny katona maradt Britanniban, st, az sem biztos, hogy kineveztek-e j fparancsnokot. 408-ban a britonok vertek vissza egy szsz tmadst, majd Zosimus szerint 409-ben elztk a rmai hivatalnokokat. Egy vvel ksbb azonban mr a rmaiak segtsgt krtk (valsznleg egy parasztlzads levershez), m ezt Honorius csszr elutastotta. Miutn a katonai s polgri kormnyzs magasabb szintjei lepltek, a kzigazgats kzsgi szintre szorult vissza, s a hatalom helyi hadurak kezbe kerlt.
A hagyomny szerint a germn npeket (angolokat, szszokat s jtket) Vortigern hvta be, hogy segtsgre legyenek a piktek elleni hborban. Rgszeti bizonytkok azonban azt mutatjk, hogy a szszok mr a 3. szzad ta tartottak fenn kereskedelmi telepeket a szigeten, a germn trzsek beramlsa azonban mr ennl is jval rgebben kezddhetett. Feljegyzsek bizonytjk, hogy az 1. s a 2. szzadban a lgik tmogatsra germn lovasokat vittek a szigetre. Az 4. szzad vge utn rkez beteleplk lzadsok s hbork sort robbantottk ki, amelyek nyomn 600-ra a sziget alfldi terletei germn uralom al kerltek. A britonok 446-ban Flavius Atius-hoz fordultak segtsgrt a germn invzi ellen, m krsk nem tallt vlaszra. 577-ben, a dyrhami csatt kveten a szszok elrtk a sziget nyugati partjt, s olyan jelents vrosok kerltek a kezkre, mint Bath, Cirencester s Gloucester. Ebben az idszakban a britonok nagy szmban menekltek Bretange-ba (amelynek nvadi lettek).
A hagyomny ebbe az idszakba helyezi az Artr kirlyhoz kapcsold mondakrt.

 

Kultra 

Ipar s kereskedelem 

 


A rmai hdts idejre Britannia, mint a mediterrn vilg f nszlltja httrbe szorult a kedvezbb fekvs ibriai-flszigeti forrsokkal szemben. Tovbbra is jelents volt viszont az arany, a vas, az lom, az ezst, a mrvny s a gyngyk, valamint a vadszkutyk, prmek, fa, gyapj s rabszolgk kivitele. Az exotikus importtermkek kztt gyakoriak voltak a minsgi kermik, olivaolaj, vegru, mrtsok s gymlcsk.
Annak, hogy a rmaiak elfoglaltk a szigetet, egyik f oka annak svnykincsekben val gazdagsga volt. A lelhelyek nagy rsze azonban az szaki terleken fekdt, gy ezek kitermelst ksleltette az rintett trsgek elhzd pacifiklsa. A bnykat valsznleg magnvllalkozsok zemeltettk, amelyek ezrt brleti djat fizettek az llamnak. Br a szigeten komoly hagyomnyai voltak a bnyszatnak, a rmaiak ipari lptk termelst lehetv tev j eljrsokat vezettek be.
A hasznlati trgyak jobbra rmai mintra kszltek, de a falusi kzmvesek tovbbra is dolgoztak a La Tène-kultra hagyomnyaira alapozva is. A helyi termkek sznvonala ritkn rte el a Galliban ksztettekt, s jobbra a helyi kereskedelemben talltak gazdra.
A harmadik szzadra a provincia gazdasga jelentsen kibvlt, sokrt s szilrd alapokon nyugv volt. A kereskedelembe egyre inkbb bekapcsoldtak a sziget szaki, rmaiak ltal meg nem hdtott terletei. Hadrianus falt a vmvizsglatok szksgleteinek megfelelen ptettk ki.
A provincia kormnyzsa [szerkeszts]
A Rmai Birodalomban a bks provincik igazgatsa a szentus hatskrbe tartozott, azok viszont, amelyekben – mint Britanniban is – a bke fenntartshoz lland katonai jelenltre volt szksg, a csszr irnytsa alatt lltak, aki a korbbi consulok kzl katonai s adminisztratv kpessgeik alapjn kivlasztott kormnyzkon keresztl gyakorolta a hatalmat. A britanniai kormnyz feladatai elssorban katonai jellegek voltak, de – sok egyb mellett – felels volt a cliens kirlyokkal folytatott diplomcirt, az utak ptsrt s karbantartsrt, az igazsgszolgltats mkdsrt, felgyelte a vrosi kerleteket (civitates) is. Bkeidben a provincit jrva igazsgot szolgltatott s katonkat toborzott.
Jogi gyekben a kormnyz tancsadja volt a legatus iuridicus. E funkci britanniai betltsre kiemelked kpessg jogszokat vlasztottak, valsznleg azrt, mert a szmos klnbz trzsnek a rmai jogrendszerbe integrlsa s adztatsuk elveinek kidolgozsa klnsen komoly problmt jelentett. A pnzgyi adminisztrci irnytsa a procurator feladata volt. Minden, a provinciban llomsoz lgi parancsnoka a kormnyznak tartozott felelssggel, hbor idejn pedig valsznleg kzvetlenl irnytotta a lgi ltal ellenrztt problms krzeteket. A lgi parancsnoknak munkjt igazgatsi, hrszerzsi, hadtp- s katonai igazsgszolgltatsi szervezet segtette.
Britannia els igazgatsi kzpontja valsznleg Colchester volt, de ezt hamar httrbe szortotta a rohamosan fejld London(Londinium).
A provincia kerletei [szerkeszts]
43-tl a 3. szzad elejig egysgesen igazgattk Britannit.
Ekkor kettosztottk:
Britannia Inferiorra (kzpont: Eboracum), amelyet 293-ban tovbb osztottak
Flavia Caesariensisre (kzpont: Lincoln) s
Britannia Secundra (kzpont: Eboracum)
s
Britannia Superiorra, 293 utn:
Maxima Caesariensisre (kzpont: Londinium) s
Britannia Primra (kzpont: Cirencester).
Teleplsek [szerkeszts]
A rmaiak britanniai tartzkodsuk alatt szmos fontos teleplst alaptottak, amelyek kzl sok mg ma is ltezik.
Fontosabb rmai alapts teleplsek (zrjelben a latin nv):
Alcester – (Aluana)
Bath – (Aquae Sulis)
Caerleon – (Isca Silurum)
Caerwent – (Venta Silurum)
Canterbury – (Durovernum)
Carmarthen – (Moridunum)
Colchester – (Camulodonum)
Corbridge – (Coria)
Chichester – (Noviomagus)
Chester – (Deva)
Cirencester – (Corinium)
Dover – (Portus Dubris)
Dorchester – (Durnovaria)
Exeter – (Isca Dumnoniorum)
Gloucester – (Glevum)
Leicester – (Ratae Coritanorum)
London – (Londinium)
Lincoln – (Lindum Colonia)
Manchester – (Mamucium)
Northwich – (Condate)
St Albans – (Verulamium)
Towcester – (Lactodorum)
Whitchurch – (Mediolanum)
Winchester – (Venta Belgarum)
York – (Eboracum)
Valls [szerkeszts]
A kelta papi kasztot, a druidkat Claudius trvnyen kvl helyezte, s 61-ben, az Anglesey szigetre vezetett hadjrat sorn szent ligeteiket is kiirtottk. Ennek ellenre a briton lakossg tovbbra is imdta a helyi istensgeket, br gyakran egyestve azokat a rmai istenekkel.
Nehz megtlni, mennyire maradtak jelentsek a termszetvalls elemei, de a rgszeti leletek arra utalnak, tartsan csak nhny szoks s ritul maradt fenn a rmai hdts utn. A csszr istenknt val tisztelete szles krben, de klnsen a katonai tborokban volt elterjedt. A Boudica-fle felkels egyik kivlt oka az volt, hogy Camulodunumban templomot emeltek Claudius csszrnak.
Nem tudni, mikor s hogyan jutott el a szigetre a keresztnysg. Az els rsos emlk Tertullianustl szrmazik, aki azt rta: „Hispnia hatrai s Gallia sokfle npe s a britonok szllsai mind elrhetetlenek a rmaiak szmra, de alvetettek Krisztusnak”. A rgszeti leletek kztt a 3–4. szzadban bukkannak fel elszr olyanok, amelyek keresztny kzssgek ltre utalnak. Lincolnban s Silchesterben fatemplom, Icklinghamben s a richborough-i parti erdben pedig keresztelmedence maradvnyait talltk meg. Tbb villban is negyedik szzadi, keresztny tmj falfestmnyeket s mozaikokat trtak fel. A Poundbury mellett tallt, nagy kiterjeds negyedik szzadi temet srjait kelet-nyugati tjolsuk, illetve a halottak mell temetett trgyak hinya miatt szintn keresztny eredetnek tartjk, br ez a fajta temetkezsi md ebben az idben a pognyok kztt is egyre elterjedtebb vlt. Szent Albn, az els britanniai mrtr a 4. szzadban (egyesek szerint a harmadik szzad kzepn) halt vrtanhallt.
A keresztnysget I. Constantinus tette trvnyess 313-ban a milni ediktummal. Az egy vvel ksbb tartott arles-i zsinaton 3 britanniai pspk vett rszt. Egy 363-bl szrmaz levl bizonytja, hogy az arinus eretneksg Britanniba is eljutott,[24] a pelagianizmus pedig pp Britannibl eredt. A rmai megszlls utols idszakban a gazdag vrosi lakossg krben megntt a keleti eredet misztriumvallsok, gy pldul a Mithrsz-kultusz npszersge.

 

Rmai rksg 

A rmaiak kiterjedt thlzatot hoztak ltre Britanniban. Sok akkori t nyomvonaln ma is kzutak hzdnak. A vrosokban jelents csatornahlzatokat ptettek ki.
Britannia a legjelentsebb olyan terlete az egykori birodalomnak, ahol nem jlatin nyelvet beszlnek, vagy nem a rmai hdts eltti lakossg nyelvt (mint pldul Grgorszgban). Kisebbsgi nyelvknt azonban fennmaradt a walesi (szmos szt tvve a latinbl, pl.: llaeth (tej) vagy ffenestr (ablak)), illetve a kora jkorig a cornwalli.
Arrl, hogy hogyan vlt a rmai provincibl germn (angol) nyelv s kultrj orszg, az angolszsz Anglia trtnelme cm szcikkbl tjkozdhatsz.

 

 

 

 
Zszl

 
Trkp

 
Extrk

Feljtjk a London Eye-t
Bvtik a Tate Modern Mzeumot
A brit parlament megnyitsa
A kulcsok-ceremnija a Towerben
Brit kirlyi testrsg ht alakulata
Negyedik Talapzat projekt
Karcsonyfa llts a Trafalgar tren
London film
 

 

 

 

 
Hasznos

Borraval
Brit mrtkegysg rendszer
Brit pnzrendszer (paprpnz, rmk)
Dohnyzsi tilalom
Egszsggyi ellts
Egy kis illem
Elektromossg
Elveszett trgyak
Idegenforgalmi informci
Idszmts
Kzipoggysz szablyozs
Lgi utasok jogai
Levlfelads
Londoni idjrs
Nagykvetsg, konzultus Londonban
Telefonls
nnepnapok Nagy-Britanniban
VAT (forgalmi ad)

 
tikalauz

Utazs Londonba
Vrosbajuts a repltrrl
Tmegkzlekeds

 
Top 5 ltnival

1.Tower Bridge
2.St. Paul's Cathedral
3.Clock tower (Big Ben)
4.Westminster Abbey
5.Madame Tussauds
 

 
Kirlyi eskv

Az eskv percrl percre
300 f
Vide
 

 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.