Amikor III. Vilmos (1689-1702) s II. Mria (1689-94) kerlt a trnra, az uralkod londoni rezidencija a Whitehall Palace-ben volt, de sem a kirly, sem a kirlyn nem szeretett ott lni, klnsen azrt, mert Vilmos krnikus asztmjnak nem tett jt a prs folyparti let. Vilmos s Mria 1689-ben 20.000 fontrt megvsrolta a kensingtoni Nottingham House-t, ezt az 1605-bl szrmaz jakobinus krit, Nottingham grfjtl.
Ezt kveten Vilmos utastsra Sir Christopher Wren 1669 s 1718 kztt - rintetlenl hagyva az eredeti pletet - ngy sarknl jabb, hrom emeletes pavilonokkal kibvtette a hzat, j bejratot s udvart (Great Court) alaktott ki a nyugati oldalon, s felptett egy keskeny folyost, a Stone Galleryt, mely a fbejrattl a dlnyugati szrnyhoz vezet. Az szaki oldalon konyhk ltesltek, a nyugati oldalon pedig egy ratornyot emelt, ami mg ma is lthat. Mg a vilmosi idkben tbb zben bvtettk, illetve talaktottk a palott: a kirlyn a Queen's Gallery-vel bvttette a palott. Majd a dli szrnyat rszben elpusztt 1691-es tz utn megplt a mrvny kirlyi lpcshz (King's Staircase), a testrk szobja (Guard Chamber), s vgl 1695-ben az plet dli frontja kerlt kialaktsra. A kialaktott King's Galleryben Vilmos festmny-gyjtemnye kerlt kifggesztsre.
II. Mria 1694-ben himlben meghalt, s nhny v mlva, 1702-ben kvette t a Hampton Court-ban lovasbalesetet szenvedett III. Vilmos is. A trnra lp Anna mr nem annyira hivatalos rezidenciaknt, sokkal inkbb pihen-hzknt hasznlta a Kensington Palace-t. Anna kirlynnem annyira magt az pletet alakttatta, hanem a kertet. Fejlesztsre 26.000 fontot klttt. E munkk maradand emlkmve az 1704-1705 kztt pltOrangery (Narancshz).
Utdja, I. Gyrgy 1714-ben lpett a trnra. Els kensingtoni ltogatsa sorn ugyan a kirly gy nyilatkozott, hogy mind a palotval, mind a kerttel elgedett, rvidesen mgis sor kerlt a palota drasztikus talaktsra. Az ptkezst William Benson irnytotta, aki Sir Christopher Wren-t kvette a fptszi poszton 1718-ban. Az si Nottingham House helybe (mely a palota kzepn mg mindig llt), hrom j szoba kerlt kialaktsra: a Cupola Room, a Privy Chamber s a Withdrawing Room, melyeket valsznleg nem Benson, hanem helyettese, Colen Cambell tervezett. A szobk legfbb kessgei a mennyezeti kpek. Mivel a hivatalos kirlyi fest, Sir James Thornhill 800 fontrt vllalta volna a munkt, azt az erre vgl a 350 fontrt vllalkoz, akkor mg alig ismert, de I. Gyrgy ltal csodlt William Kent kapta meg. 1722 s 1727 kztt szinte valamennyi helyisget dsztett ki, gy pl. befejezte a kirlyi nagy lpcshzat (King's Grand Staircase) is.
Ugyan I. Gyrgy - a hosszra nylt ptkezs miatt - alig tudta mr lvezni a palott, utda II. Gyrgy (1727-1760) mr egyik hivatalos rezidencijv tette, s az v csaknem felt itt tlttte. Ekkoriban a palota hres volt a kirlyi festmny-gyjtemnyrl, valamint a legutols divat szerinti btorozottsgrl, melyre tbb ezer fontot kltttek. Itt fogadta a kirly s a kirlyn 1734 nyarn a cherokee indinok delegcijt is. Amikor azonban II. Gyrgy felesge, Caroline 1737-ben meghalt, a palota kirlt, csaknem felt a kirly lezratta. II. Gyrgy 1760-ban bekvetkezett halla pedig egy komoly korszak vgt jelentette a palota letben: soha tbb nem lett az uralkod hivatalos szkhelye.
III. Gyrgy (1760-1820) mr nem lakott a palotban, az a negyedik fia, Edward, kenti herceg lakhelyl szolglt. A herceg els gyermeke, Viktria is itt szletett 1819. mjus 24-n. A hercegnt a kupola szobban (Cupola Room) kereszteltk meg, s desapja korai halla utn itt lt desanyjval egszen 1837. jnius 20-ig, amikor nagybtyja, IV. Vilmos (1830-1837) hallnak hrt vettk. Viktria hercegn - mint az j kirlyn - desanyjval azonnal a Buckingham-palotba kltztt. A Kensington-palott ettl kezdve pedig csupn a hasznlaton kvli btorok s festmnyek raktraknt hasznltk, a szzadvgre llapota ktsgbeejten leromlott.
1898-ban Viktria kirlyn rendeletben rgztette, hogy amg l, szlhza nem rombolhat le. A parlament elhatrozta a palotnak a II. Gyrgy korabeli llapotnak megfelel restaurlst azzal a felttellel, hogy a palott a nagykznsg eltt megnyitjk. A palota 1899. mjus 24-n, a kirlyn 80. szletsnapjn nyitotta meg kapuit a ltogatk eltt.
1911-tl a kensingtoni kirlyi lakosztlyok (State Appartments) adtak helyet az jonnan alaptott London Mzeumnak. A helytrtneti gyjtemny clja London trtneti emlkeinek bemutatsa volt a trtnelem eltti idktl kezdve. A termekben a kirlyi csald szmos btordarabja a helyn maradt, s a kirlyi gyjtemnybl is szmos mtrgy - festmnyek, kirlyi dszruhk (tbbek kztt Viktria, Alexandra s Mria koronzsi ruhi) - egsztette ki a killtott trgyakat. A mzeumot 1912. mrcius 21-n V. Gyrgy s Mria kirlyn is megltogatta kt gyermekkkel, Mrival s Gyrggyel. A mzeum 1914-ben a Lancaster House-ba kltztt, a kensingtoni State Apartments bezrsra kerlt.
Az els vilghbor alatt karitatv szervezetek szkhelyl szolglt, a msodik vilghbor alatt pedig slyos bombatmads rte, mely a kirlyni lakosztlyokat (Queen's Apartments) lerombolta. 1949 s 1976 kztt ismt a London Mzeum otthonaknt funkcionlt.
Napjainkban a kirlyi csald egyes tagjainak rezidencija. Az elmlt vtizedek legismertebb lakja Diana walesi hercegn volt, aki az szak-nyugati szrny lakosztlyait hasznlta 1981 s 1997 kztt. A hercegnt innen szlltottk utols tjn aWestminster Aptsgba.
|