
A Downing Street az utca ptje utn, Sir George Downingrl kapta a nevt. A 10. szm hz 1735 ta a mindenkori brit miniszterelnk rezidencija, de a ktemeletes, tglahzban miniszteri hivatalok is helyet kaptak. A 11. szm hzban a pnzgyminiszter lakik. Biztonsgi okokbl 1989 ta kapu zrja le az utct a Whitehalltl.
Brmilyen furcsa is, de ezen prominens utca megalaptja s nvadja valjban egy – a stt ingatlan zleteirl ismert – kpnyegforgat volt. Downing egyike volt a Harvard Egyetem els vgzseinek, szolglt Cromwell seregben, volt hgai angol nagykvet s vgl II. Kroly informtora.
Downing meggazdagodsnak kulcst abban ltta, ha ingatlanokat szerez kzel a Westminster-hez. Kzel 30 vet kellett vrnia, hogy 1682-ben a kiszemelt terlet feletti brlet jogt megszerezze. Az ott lv hzakat azonnal lebontatta s terve az volt hogy egy 15-20 hzbl ll zskutct pttet a mai Downing Street szaki oldaln. Mivel azonnali megtrlst s hasznot akart, ezrt a hzak alacsony kltsggel, csekly alapozssal, silny kivitelben kszltek el az akkor mg mocsaras terleten.
A hzak szmozsa teljesen esetleges volt, a mai 10-es szm is 5-sknt kezdte plyafutst, amg 1779-ben jra nem szmoztk.
Azonban a mai Downing Street 10. kt plet egyestsbl, – a Downing fle plet s a mgtte lv Horse Guard Parade-ra nz, 1677-ben plt nagyobb pletbl – jtt ltre.
Az 1730-as vekre jelents vltozsok mentek vgre a politika, a parlament s a kormnyzs tern, ekkor II. Gyrgy odaajndkozta az plet egyttest Sir Robert Walpole-nak aki ezidtjt a „First Lord of the Treasury” tisztt betltve, gyakorlatilag az els miniszterelnk volt. Walpole visszautastotta az ajndkot, azt krve, hogy az plet szolgljon a mindenkori miniszterelnk hivatalul. 1735-re tptettk s berendeztk gy hogy megfeleljen a miniszterelnki sttusznak. Ettl kezdve megtallhat a hres 10-szm ajtn a „First Lord of the Treasury” felirat bronz levlszekrny.
Azonban nem sikerlt azonnal hagyomnyt teremteni, az idk folyamn sok miniszterelnk dnttt gy, hogy nem kltzik be a hzba. gy a hznak a tbb szz ves fennllsa alatt voltak fnyes s kevsb fnyes korszakai. Ez id alatt laga hol leromott, hol feljjtottk, bvtettk s talaktottk. 1938-ban mg az is felmerlt, hogy leromboljk az utca szaki oldaln ll hzakkal egytt, hogy helykn egy j modern pletegyttest emelhessenek. Vglis a terv nem valsult meg.
Az j plet ptsnek terve mg egyszer, a II. vilghbort kveten is felmerlt, de vglis csak a 12-es szm pletet romboltk le s a 10 s 11-et a trtnelmi mltja miatt, – a lgibombzsok alatt elszenvedett krok ellenre is – renovltk s feljtottk.
A munklatok 3 vig tartottak s a tervezett 500.000 fontos kltsgvets dupljt vette ignybe. A renovls sorn kiderlt, hogy a fekete plet valjban srga, s a vszzadok sorn rrakdott szennyezds adja jelegzetes stt sznt. Hogy megrizzk hangulatt, ezrt a feljtst kveten ismt feketre festettk.
A szomszdos 11-es szm eplet a mindenkori pnzgyminiszter hivatalos rezidencija 1928 ta. Br hivatalosan a 10-es a miniszterelnk, a 11-es a pnzgyminiszteri otthona, de nem minden esetben volt ez gy. Legutbb Tony Blair miniszterelnksge idejn cserltek hzat – az akkor pnzgyminiszter – Gordon Brown-nal, hogy a tbb gyermekes Blair csald knyelmesebben elfrjen a nagyobb, 11-es pletben.
Amikor az r fggetlenedsi mozgalom erszakoss kezdet vlni, egy 3 mter magas fa torlaszt ptettek, hogy lezrjk az utca kt vgt, ezt 1922-ben a szabad r llam lterjttekor bontottk le. Azonban biztonsgi okokbl 1989-ben jra, a mai is lthat acl kertst, kaput s az ttestbl kiemelked acl barikdot lltottk fel.
Cm: Downing Street, London SW1A 2AA
Honlap: http://www.number10.gov.uk/output/Page22.asp
Nyitvatarts:
Nem ltogathat, elzrt utca.
Idegenvezets:
Nincs informci rla.
Akadlymentestettsg:
Nincs informci rla.

|